Yozgat İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2019)
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Ramazan İmsakiyesi » Yozgat İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2019)

Yozgat İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2019)

   

Yozgat İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2019)

Yozgat 2019 Ramazan iftar saatleri saat kaçta? 2019 Ramazan imsakiyesi (2019 Ramazan İftar Vakitleri), Yozgat sahur vakitleri, Yozgat ezan ve namaz saatleri web sayfamızda. İşte Yozgat Ramazan imsakiyesi 2019 ve tüm ayrıntılar...

Müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdikleri Ramazan ayı bu yıl 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü tutulacak oruç ile başlayacak ve 3 Haziran Pazartesi günü tutulan oruç ile sona erecek.

Ramazan ayı, Kameri Takvime göre dokuzuncu aydır. İslâmda yılın en kutsal ayı olarak kabul edilmiştir. Çünkü yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda nâzil olmaya başlamış, İslâmın beş temel direğinden biri olan orucun bu ayda tutulması emredilmiştir.

Ramazan; rahmet, mağfiret, bolluk ve bereket ayıdır. İçinde bin geceden daha hayırlı olan Kadir Gecesi bulunur. Bu ayda rahmet kapıları ardına kadar açılır. Şeytanlar zincire vurulur. Müslümanlar senenin en mübarek günlerini yaşar, ibadetlere koyulurlar. Ramazan ayı hilâlin görülmesi ile başlar. Genellikle yirmidokuz, bazan da otuz gün devam eder. 2019 yılında ise Ramazan ayı 29 gün tutulacak. Bu süre içinde gücü yetenlerin oruç tutması farzdır. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır.

İftar duası arapça ve anlamı

İFTAR DUASI

اَللّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ عَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ


Okunuşu: Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkike eftertu.

Anlamı: Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım.

2019 YOZGAT RAMAZAN İMSAKİYESİ

Yozgat Ramazan imsakiyesi 2019

2019 Yozgat
Ramazan Bayram Namazı:
4 Haziran Salı Günü Saat: 05:53


Ramazan Ayı Faziletleri

Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak kendisinde Kur'an indirilen aydır…”

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan ayı ile ilgili olarak: “Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah'tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.
 
Yine bir başka Hadis-i Şeriflerinde ise: “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadet etmeyi de nafile kılmıştır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü'minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir… Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden azad oluştur.” buyurmaktadır.

Oruç ayı olan Ramazan ayı, birçok hikmeti ihtiva eder. Bu açıdan bakıldığında pek çok ferdi ve sosyal faydaları vardır. Oruç tutarak belirli bir zaman yeme içme ve cinsel arzularına karşı koyan kişi, sebat, kanaat, metanet ve sabır gibi ahlaki güzelliklere sahip olur; aç kalarak nimetlerin kıymetini bilir ve bu vesile ile yoksulların halini düşünüp onlara merhamet ve şefkat hisleriyle yaklaşmasına sebep olur.
 
Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekât, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kur'an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükâfatın arttığı; af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.

Hangi hallerde Ramazan ayında oruç tutulmayabilir?

İslam dini, kişileri, güçleri nispetinde sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Aşağıdaki mazeretlere sahip kimselerin Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır:

a) Yolculuk: Yolculuk, Ramazan ayında oruç tutmamak için ruhsat olarak kabul edilmiştir. Yolculuk esnasında tutulmayan oruçlar, daha sonra kaza edilir. Kur'an'da "Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allâh'a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir." buyurulmaktadır. (Bakara, 2/183-184). Geceden oruç tutmaya niyetlenip de gündüzleyin yolculuğa çıkmak zorunda olan kimse yolculukta zorluk çekerse, daha sonra kaza etmek üzere orucunu bozabilir. Ancak orucunu tamamlaması daha uygundur. Hz. Peygamber, Mekke'nin fethi için sefere çıktığında oruçlu iken, Kedîd denilen yere varınca orucunu bozmuştur. (Buharî, "Savm", 34; Müslim, "Sıyam", 15) Bu uygulama, sefere çıkınca orucun bozulabileceğini göstermektedir.

b) Hastalık: Oruç tuttuğu zaman, hastalığının artmasından veya uzamasından endişe edilen kimse ile, hastalığı sebebiyle oruç tutmakta zorlanan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmayıp, iyileştikten sonra bunları kaza etmelerine izin verilmiştir. Yukarıda zikredilen âyet buna işaret etmektedir. Uzman bir hekim tarafından oruç tutması hâlinde hasta olacağı bildirilen kimse de hasta hükmündedir.

c) Hamilelik ve çocuk emzirme: Oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi hâlinde, hamile kadınlar oruçlarını tutmayabilirler. Emzikli kadınlar da, sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade etmiştir (Nesâî, "Sıyam", 50-51).

d) Zor ve meşakkatli işlerde çalışmak: Oruç tuttuğu takdirde sağlığına bir zarar gelmesinden korkan kimse, orucunu tutmayabilir. Bu durumda olanlar, izinli olduğu günler veya uygun zamanlarda tutamadıkları oruçları kaza ederler. Bir zorunluluk olarak, ağır işlerde çalışmak zorunda olan kişiler oruçlu olarak çalıştıkları takdirde sağlıkları risk altında kalacaksa, Ramazan ayında tutamadıkları oruçlarını uygun bir zamanda kaza ederler.

e) Yaşlılık: Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kimseler, oruç yerine fidye verebilirler. Bakara sûresinin 184. âyetinde, bu şekilde olup da oruca güç yetiremeyenlerin, oruç tutmayıp fidye vermeleri gerektiği hükme bağlanmıştır. İyileşme umudu olmayan hastalar da aynı hükme tabidir.

Ramazan orucu kimlere farzdır?
Akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmayan her Müslümanın Ramazan orucunu tutması farzdır.

Oruca niyet nasıl yapılır?
Niyet, ibadetlerin kabulünün ön şartıdır. Niyetsiz yapılan amel ibadet değeri kazanmaz. Niyetin asıl gerçekleştiği yer kalptir. Bu da yapılacak ibadete başlama sırasında o ibadetin bilincinde olmakla gerçekleşir. Niyetin dil ile söylenmesi, kalben yapılan niyetin dışa vurulmasından ibaret olup, menduptur. Buna göre her ibadette olduğu gibi oruçta da kalben niyet etmek yeterlidir.

Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar. Oruç için sahura kalkılması fiili bir niyettir. Kişi sahura kalkmamış olsa bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayılır.

Ramazan orucu ile günü belirlenmiş adak orucu ve nafile oruçlarda niyet etme zamanı, öğle namazına yaklaşık bir saat kalana kadar devam eder. Bunların dışındaki, kefaret, kaza, günü belirlenmemiş adak oruçlarında ise “imsak”tan önce niyet edilmesi gerekir.

2019 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?
3 Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı Arifesi
4 Haziran Salı Ramazan Bayramı 1.gün
5 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı 2.gün
6 Haziran Perşembe Ramazan Bayramı 3.gün

Yozgat ili hakkında bilgi

YOZGAT İLİ HAKKINDA BİLGİ

Yozgat, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Çekerek, Aydıncık ve Kadışehri ilçeleri ise Karadeniz Bölgesi'nde kalır. İl; kuzeyden Çorum, Amasya, Tokat, doğudan Sivas, güneyden Kayseri, Nevşehir, batıdan Kırşehir, Kırıkkale illeriyle çevrilidir. Yozgat yüzölçümü 14.123 km², alan kodu 354'tür. Yozgat nüfusu 2018 yılına göre 424.981'dir.

Yüzey Şekilleri
İl topraklarının büyük bölümü, yaylalar (% 51.4), dağlar (% 37.7), geri kalanı ovalarla (% 10.9) kaplıdır. İlin batı, doğu ve orta bölümü dağlıktır. Güneybatı ve kuzeydoğuda, ırmak vadilerinde 500-1.000 m'ye düşen yükselti, orta bölümden kuzeye, güneye açılan yaylalar (1.000-1.500 m) ve bunlar arasındaki dağlardan oluşur. 1.500 m'nin üzerindeki yükseltiler, kuzeyde ve güneydoğuda küçük kümeler biçiminde toplanır. Doğuda Kayseri, Tokat, Sivas il sınırında Akdağlar ve uzantıları yükselir. Kızıldağ (1.192 m), Alandağı (1.300 m),  Çiftepınar Tepesi (1.346 m), Beşiktepe (1.515 m), Halilbaba Tepesi (1.641 m), Akçadağ (1.689 m), Kurşunlu Dağı (1.786 m), Çiçekli Tepe (1.855 m), Devecidağı (1.900 m), Karaba Dağı (2.235 m), Hamsasultan Tepesi (2.281 m), Yozkat-Kayseri il sınırının Yozgat yanında kalır. İl topraklarının büyük bölümünü kaplayan doğu-batı doğrultulu Bozok Yaylası, Orta Anadolu'nun en önemli yaylalarından biridir. İlin sulan, Kızılırmak ve Yeşilırmak havzalarında toplanır. Delice Irmak ya da Kanak Suyu Kızılırmak Havzası'nda; Çekerek Suyu Yeşilırmak Havzası'nda akar. Delice Irmak Akdağlar'ın batı eteklerinden kaynaklanır, batı doğrultusunda akar, Bozok Yaylası'nın doğu kesimine inen suları toplar (Sorgun Deresi, Karasu, Yozgat Deresi, Bişek Deresi) Yozgat sınırlarında Kaynak Suyu adıyla akar, il topraklarından ayrıldıktan sonra Delice Irmak adım alır ve Kızılırmak'a dökülür. Yeşilırmak Vadisi'ndeki suları toplayan Çekerek Suyu, Sivas'ta Çamlıbel Dağları'ndan doğar, batı doğrultusunda Yozgat'a girer (il topraklarındaki uzunluğu 110 km'dir). Göndelen, Akdağmadeni, Saray derelerini alarak Tokat'a geçer. Irmak boylarında, Delice Irmak ve Çekerek vadilerinde irili ufaklı ovalar uzanır.

İklim ve Bitki Örtüsü
İç Anadolu karasal iklimi egemendir; dağlar, Karadeniz ikliminin etkisine engel olur. Çekerek Vadisi'nde iklim, bir ölçüde yumuşar. Merkez'de yapılan iklim gözlemlerine göre, yıllık ortalama sıcaklık 9°C, en soğuk ay ocak, en sıcak ay ağustostur. Yıllık ortalama yağış tutan 538.9 mm'dir. Doğal bitki örtüsü çok zayıftır. Yüzyıllar boyu süren düzensiz kullanım sonucu, orman alanları daralmış, verimden düşmüştür. İl merkezindeki 264 hektarlık karaçam ormanı, yöre ormanlarının son örneğidir. Bu küçük orman korunmak amacıyla, 1956'da milli park statüsüne alınmıştır. Çamlık, 1.360 m yükseltide bir tepenin üzerinde ve yamaçlarında toplanmıştır. Doğuda Akdağmadeni'nde Akdağlar üzerinde karaçam, sarıçam, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlar yaygındır. Çayıralan İlçesinde de oldukça zengin ormanlar vardır. Bozok Yaylası üzerindeki tepelerde karaçam, ladin, ardıç, meşe ağaçlarının oluşturduğu küçük parçalar görünümünde orman topluluklarına rastlanır. Orman örtüsü dışında kalan alanlarda, bozkır ve yayla bitkileri geniş yer kaplar. Irmak boylarında kavak ve söğüt toplulukları görülür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna