Hz. Muhammed Şakacılığı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz. Muhammed Şakacılığı

Hz. Muhammed Şakacılığı

   

Hz. Muhammed Şakacılığı

Peygamber Efendimizin Şakacılığı
 

Ara sıra hoşa giden tatlı, nükteli sözler de söylerdi. Bir gün Enes (ra)'ı çağırarak "Ey iki kulaklı" buyurdu. Buradaki incelik şuydu Enes (ra) son derece yumuşak başlı ve itaatkâr bir yapıya sahipti. Hz. Peygamber'in buyruklarına kulak verir, dört gözle O'nun buyruğunu beklerdi. Ebu Ömer adında küçük bir kardeşi vardı ve henüz çok küçük yaştaydı. Küçük bir kuş besliyordu. Bir gün kuş öldü, Ebu Ömer buna çok üzüldü. Hz. Peygamber onun üzgün olduğunu görünce, "Ey Ebu Ömer! Senin kuşa ne oldu?" buyurdu.
 

Bir gün adamın biri Hz. Peygamber'in huzuruna gelerek; Binmek için bana bir deve ver" dedi. Hz. Peygamber, "Sana bir deve yavrusu vereyim" buyurdu. Adam, "Ey Allah Resulü, ben deve yavrusunu alıp da ne yapayım?" deyince Hz. Peygamber; "Her deve aynı zamanda bir devenin yavrusu değil midir?" buyurdu.
 

Yaşlı bir kadın bir gün Hz. Peygamber'e geldi ve "Ey Allah Resulü! Benim için dua et de cennete gireyim" dedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: "Cen­nete yaşlı kadınlar girmeyecek" buyurdu. Yaşlı kadın neye uğradığını şaşırarak bü­yük bir üzüntü içinde ağlayarak geri döndü. Hz. Peygamber ashabına: "Ona söyle­yin yaşlı kadınlar cennete yaşlı olarak değil, genç olarak girecekler" buyurdu.
 

Hz. Peygamber'in ashabından bir bedevi vardı. Adı Zahir idi. O, Hz. Peygamber'e ara sıra köy azığı gönderirdi. Bir gün şehre geldi. Köyden getirdiği şeyleri pazarda sa­tıp bitirmişti. Hz. Peygamber tesadüfen oraya uğradı. Zahir (ra)'ın arkasından gide­rek geriye dönemeyecek şekilde yakaladı. Zahir, "Kim o! Bırak!" dedi. Hz. Peygam­ber bırakıp da Zahir geriye dönünce Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem oldu­ğunu gördü. Bunun üzerine sırtını Hz. Peygamber'e tekrar yasladı. Hz. Peygamber'in yaptığı bu şakayı ne kadar sevdiğini, kendisine bu kadar samimi davranmasından ne kadar hoşlandığını göstermek istedi. Hz Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, "İçi­nizde bu köleyi satın alacak var mı?" diye etrafa seslenince, "Ey Allah Resulü! Benim gibi bir köleyi satın alan kimse zarar eder" dedi. Hz. Peygamber onun bu sözüne kar­şılık olarak da: "Ama Allah katında senin değerin yüksektir" buyurdu.
 

Yine bir gün bir kişi gelerek, "Kardeşimin karnında bir sertlik ve ağrı var" de­di. Hz. Peygamber de ona; "Bal şerbeti içir" buyurdu. Adam gittikten bir süre son­ra tekrar geldi ve "Bal şerbeti içirdim ama rahatsızlığı devam ediyor" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber, yine bal şerbeti içmesini tavsiye etti. O kişi üçüncü kez geldi ve yine aynı cevabı aldı. Dördüncü defa gelince Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, "Allah doğrudur. O Kur'an-ı Kerim'de balda şifâ olduğunu bildi­riyor. Ama kardeşinin karnı yalancıdır. Git tekrar bal şerbeti içir" buyurdu. Git­ti tekrar içirince bu defa şifâ buldu. Midedeki bozuk madde fazla olduğundan an­cak dördüncüde iyice temizlendikten sonra sertlik ve ağrı sona ermişti.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna