Hz. Muhammed Kusur Aramayı ve Övünmeyi Sevmezdi
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz. Muhammed Kusur Aramayı ve Övünmeyi Sevmezdi

Hz. Muhammed Kusur Aramayı ve Övünmeyi Sevmezdi

   

Hz. Muhammed Kusur Aramayı ve Övünmeyi Sevmezdi

Hz. Peygamber'ın Kusur Aramayı Ve Övünmeyi Sevmemesi
 

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, içten gelerek dahi olsa bir insanı yüzü­ne karşı övmeyi sevmezdi. Bir gün mübarek huzurunda bir şahsın adı geçti. Ora­da bulunanlardan biri onu çok övdü. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: "Arkadaşının boynunu kestin" buyurdu ve bu sözü birkaç kere tekrarladı. Sonra, "Eğer birini övmek durumunda kalırsan, "Benim kanâatim böy­le" de" buyurdu."
 

Bir gün adamın biri, bir yöneticiyi övüyordu. Mikdâd (ra) da oradaydı. Yer­den toprak alarak onun yüzüne serpti ve "Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesel­lem, insanları aşırı övenlerin yüzüne toprak serpin" buyurdu, dedi." Bir kere­sinde Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem mescide geldi, orada bir kişinin namaz kıldığını gördü. Mihcen es-Sekafî (ra)'a: "Bu kim?" diye sordu. Mihcen onun adını söyledi ve çok övdü. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: "Bak, o bunu duymasın, yoksa mahvolur" Yani kalbinde böbürlen­me ve gururlanma meydana gelir. Bu da onun manen mahvolmasma sebep olur, buyurdu.
 

Şair olan Esved b. Serî, bir gün Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in yü­ce huzuruna geldi ve; "Ben Allah'a hamd ve Hz. Peygamber'i övme babında bir­kaç şiir yazdım" dedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: "Evet, Allah'a hamd iyi birşeydir." Esved yazdığı şiiri okumaya başladı. Bu arada dışarıdan bir kişi geldi. Hz. Peygamber, Esved'i durdurdu. Gelen adam bir süre konuştuktan sonra çekip gitti. Esved, tekrar şiirini okumaya başladı. O kişi tekrar geldi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Esved'i tekrar durdurdu. Bu bir­kaç kez tekrarlandı. Bunun üzerine Esved, "Bu kimdir ki, onun yüzünden beni tek­rar tekrar durduruyorsunuz?" deyince Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, "Gereksiz sözleri beğenmeyen biridir" buyurdu."
 

Burada akla şöyle bir düşünce gelebilir: Hassan b Sabit (ra), Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in sevdiği bir şairdi. Onu minbere çıkartarak şiirlerini okutur ve dinlerdi. Bazan, "Ey Rabbim! Onu rûhü'l-kudüs ile destekle" buyurur­du. Bu şiirler de Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'i öven şiirlerdir, diye­biliriz. Ancak gerçek şudur ki, Hassan b. Sâbit'in şiirleri kafirlerin Hz. Peygam­ber sallallahu aleyhi vesellem'i yergilerine cevaptı. Araplar arasında şairlerin ko­numu o kadar önemliydi ki, onlar sözlerin büyüleyici etkisiyle istedikleri kişileri aşağılık hale getirir, istediklerini de insanların gözünde çok değerli ve şerefli biri haline getirirlerdi. Ibn-i el-Zeb'arâ ve Ka'b b. Eşref ve diğerleri gibi şairler, bu tarzla Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e zarar vermek istemişlerdi. Hassan (ra)'ın Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'i övmesi, bunlara karşı bir reddiye mahiyetinde idi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna