Hz. Muhammed'in Hediye Vermesi
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz. Muhammed'in Hediye Vermesi

Hz. Muhammed'in Hediye Vermesi

   

Hz. Muhammed'in Hediye Vermesi

Hz. Peygamber'in Hediye Vermesi
 

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem hediyelerini kabul ettiği kimselere mut­laka karşılık olarak kendisi de birşeyler gönderir ve ikramda bulunurdu. Hz. Aişe (ra)'dan şöyle rivayet edilmiştir: "Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem hedi­yeyi kabul eder, kendisi de karşılığında mutlaka hediye verirdi." Yemen'de, Habe­şistan idaresini yıkarak Iran idaresi altında bir Arap devleti kuran ünlü hükümdar Zî Yezen, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e otuzüç deve karşılığıda sa­tın aldığı çok değerli bir elbise göndermişti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesel­lem bunu kabul etti ve arkasından yirmi küsur deve vererek satın alınan bir elbise­yi hediye olarak kendisine gönderdi.
 

Bir gün Benî Fizâre kabilesinden bir adam Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve­sellem'e hediye olarak bir deve verdi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de buna karşılık bir hediye verince o kişi çok kızdı. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem minbere çıkarak herkese hitaben şöyle buyurdu: "Sizler bana hediye ve­riyorsunuz, ben de gücüm yettiği kadar onun karşılığında hediye verince kızıyor­sunuz. Bundan sonra Kureyş'in, ensarın, Sakîf ve Devs kabilelerinin dışında hiç kimsenin hediyesini kabul etmeyeceğim."
 

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem çok kere artmış yemekleri altı ay evinde misafir kaldığı Ebû Eyyûb el-Ensarî (ra)'a gönderirdi. Komşularına ve çevresindeki insanların evlerine de hediyeler gönderirdi. Suffe ashabı çok kere Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in hediyelerine nail olurdu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna