Hz. Muhammed'in Hediyeleri Kabul Etmesi
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz. Muhammed'in Hediyeleri Kabul Etmesi

Hz. Muhammed'in Hediyeleri Kabul Etmesi

   

Hz. Muhammed'in Hediyeleri Kabul Etmesi

Hz. Peygamberin Hediyeleri Kabul Etmesi
 

Allah Resulü, dost ve arkadaşlarının hediyelerini kabul ederdi. Hatta bu hediyele­ri sevgi ve muhabbetin artmasına bir vesile ve sebep bilirdi. Nitekim birgün şöyle buyurdu: "Birbirinize hediye verin de aranızda sevgi ve muhabbet doğsun."
 

Bu bakımdan sahabe-i kiram genellikle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesel-lem'in evine ne olursa olsun birşeyler gönderirdi. Özellikle Hz. Peygamber sallal­lahu aleyhi vesellem'in Hz. Aişe (ra)'nm odasında kaldığı günlerde gönderirler­di. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in önüne gelen şeyi hediye mi, sadaka mı diye soruşturduğu, hediye ise kabul ettiği yoksa uzak durduğu yukarı­da anlatılmıştır. Bir gün bir kadın Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e göm­leklik bir bez hediye etti. Allah Resulü onu aldı. Hemen arkasından bir kişi gelip istedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem onu hemen o adama verdi.
 

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e hükümdar ve reisler de hediye gönderirlerdi. Suriye bölgesinin bir beyi beyaz bir katır hediye etmiş, Mısır hü­kümdarı Mısır'dan bir katır göndermiş ve bir bölge emîri Hz. Peygamber sallalla­hu aleyhi vesellem'e çorap hediye etmişti.
 

Bizans imparatoru Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e kenarları ipek işlemeli bir kürk göndermişti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem kısa bir süre için onu giydi. Sonra çıkararak Hz. Ali'nin kardeşi olan Ca'fer (ra)'a gönder­di. Ca'fer bunu giyerek Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in huzuruna gel­di. Bunun üzerine Allah Resulü: "Bunu sen giyesin diye göndermedim" buyuran­ca Cafer: "O halde ne yapayım?" dedi. Allah Resulü "Kardeşin Necâşî'ye gönder" buyurdu. Ca'fer (ra) bir süre için yani Hayber'in fethine kadar Habeşistan'da kalmıştı ve Necâşî kendisinden îslâmm öğretilerini almıştı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna