Hz Muhammed'in Cihad Tarzı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Muhammed'in Cihad Tarzı

Hz Muhammed'in Cihad Tarzı

   

Hz Muhammed'in Cihad Tarzı

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in cihadla ilgili adet ve davranışları şöy­leydi: Orduyu bir sefer veya göreve gönderirken ordu komutanına, özellikle küçük günahlardan sakınmasını ve arkadaşlarına iyi davranmasını tavsiye eder ve sonra bütün orduya dönerek:
 

"Allah yolunda Allah'ın adıyla düşmanlara karşı savaşın. Allah'ı inkâr eden­lerle savaşın. Aşırılıktan sakının, sözünüzde durmamaktan ve ihanetten sakının. Erkeklerin burnunu, kulağını kesmeyin, çocukları öldürmeyin" buyururdu.
 

Bundan sonra cihadın şartlarını anlatır, ordu hareket geçerken de şu kelime­leri söylerdi:
 

"Dininizi, emânetlerinizi ve hareketlerinizin sonuçlarını Allah'a havale ediyo­rum."
 

Bizzat kendisi cihada katılıp da savaş alanına gece ulaşırsa, sabahı bekler ve sa­bah olunca hücuma geçerdi. Eğer sabahleyin hücuma geçme fırsatı olmazsa, öğ­leden sonra hücuma geçerdi. Bir yeri ele geçirince adalet ve düzeni tesis etmek için orada üç gün kalırdı. Fetih ve zafer haberi gelince Allah'a şükür için secde­ye kapanırdı. Cihadda, savaş alanına bizzat kendisi de çıkarak savaşırsa şöyle dua ederdi:
 

"Ey Allahım! Sen, elim-kolumsun. Benim yardımcımsm. Sana dayanarak ken­dimi savunuyor, Sana dayanarak saldırıyor ve Sana güvenip savaşıyorum."

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna