Tüm yönleriyle Hz. Muhammed kimdir (s.a.v)
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Tüm yönleriyle Hz. Muhammed kimdir (s.a.v)

Tüm yönleriyle Hz. Muhammed kimdir (s.a.v)

   

Tüm yönleriyle Hz. Muhammed kimdir (s.a.v)

Hz. Muhammed kimdir, Hz Muhammed'in Konuşması, Gülmesi Ve Tebessümü, Yemek Tarzı, Giyimi, sevdiği ve ve sevmediği renkler, Temizlik Anlayışı, Sabahtan Akşama Kadar Yaptığı İşler, Uyku Düzeni ve ibadeti hakkında tüm detayları bu sayfada derledik.

Bütün yönleriyle Hazreti Peygamber... Hazreti Muhammed şemali, biçimi, giyini, alışkanlığı ve karakteri nasıldı? İşte Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem'in Mübarek Biçimi ile tüm ayrıntılar.
 

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem orta boylu, güzel biçimli idi. Kırmızı-beyaz renkli, alnı geniş ve kaşları bitişikti. Mübarek burnu uzun-caydı. Yüz hatları düzgün yani dolgun ve tombul değildi. Ağzı geniş olup, mübarek dişleri birbirine kaynamış şekilde bitişik değildi. Boynu uzun, başı büyükçe, göğsü geniş ve enliydi. Başının saçı ne tamamen düz, ne de kıvırcıktı. Mübarek sakalı sikçaydı.
 

Mübarek çehresi dik, gözleri siyah ve sürmeli, kirpikleri uzuncaydı. Omuzlan etli ve omuz kemikleri iriydi. Mübarek göğsünde göbeğine kadar uzanan ince bir kıl çizgisi vardı. Omuzlarında kıl vardı. Avuçları etli geniş, kolları uzun ve ayak bi­lek kemikleri ince ve zarifdi. Ayaklarının ortası, bastığı zaman bir tarafdan bir ta­rafa su geçecek kadar çukurca idi.
 

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in yüz güzelliğinin sahabe üzerinde çok büyük etkisi oluyordu.
 

Önceleri yahûdî olan Abdullah b. Selâm (ra) Allah Resûlü'nün mübarek yüzü­nü ilk gördüğünde;
 

"Allah'a andolsun ki bu, yalancı birinin yüzü değildir" demişti.
 

Biri, sahabeden Câbir b. Sümre'ye, "Allah Resûlü'nün yüzü kılıç gibi parlar mıydı?" diye sorunca, "Hayır güneş gibi parlardı" cevabmı vermişti.
 

Aynı sahabe şunu rivayet etmiştir:

"Bir gece havada hiçbir bulut yokken ve ay da doğmuş gökyüzünde parlarken, bir Allah Resûlü'ne bir de aya bakıyordum. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesel-lem'in mübarek yüzü bana aydan daha güzel geliyordu."
 

Yine sahabeden Berâ (ra) şöyle demiştir:
 

"Biçim olarak Candan daha güzel insan görmedim."
 

"Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in teninde bir tür güzel koku var­dı."[6] Mübarek çehresinden ter damlaları inci tanesi gibi süzülürdü. Mübarek de­risi çok yumuşaktı. Enes (ra) der ki: "Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in rengi gül rengi gibiydi. Teri inci tanesi zannedilirdi. Atlas ve ipek O'nun vücu­dundan daha yumuşak değildi. Misk ve amber bile O'nun vücûdundan daha gü­zel kokmazdı."
 

Yaygın olarak gölgesinin olmadığı söylenirse de buna dair sağlam bir delil yok­tur. Omuzlarının ortasında güvercin yumurtası kadar büyüklükte peygamberlik mührü vardı. Bu mühür; kırmızı, tümsekçe bir et parçası gibi görünürdü. Sahih-i Müslim ve Tirmizî Şemail babında Câbir b. Sümre'den şöyle bir hadis rivayet et­mişlerdir:
 

"Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in omuzlarının arasındaki mührü gördüm. Güvercin yumurtası kadar kırmızı bir et parçasıydı."
 

Bir başka rivayetten anlaşılan şudur ki sol omzuna yakın bir yerde birkaç be­nin bir araya gelerek meydana getirdiği yuvarlak şekle peygamberlik mührü denmektedir. Bütün sağlam rivayetleri karşılaştırdıktan sonra kesin olarak ortaya çıkan şudur ki: Omuzlarının arasında biraz kabarık bir et parçası vardı ve üzerin­de tüylü bir ben vardı.
 

Saçı çoğu kez omuzlarına kadar uzanırdı. Mekke'nin fethine katılanlar, saçları­nı dört örgü halinde omuzlarına doğru uzatmış olduğunu gördüler. Müşrik Arap­lar saçlarını tepeden çizgi halinde ikiye ayırarak yana doğru tararlardı. Hz. Pey­gamber sallallahu aleyhi vesellem kafirler karşısında Kitab Ehli'ne uymayı tercih ettiğinden önceleri kendisi de Kitab Ehli gibi kısa ve düz bırakırdı. Sonra tepesin­den ikiye ayırarak yanlarına taramaya başladı. Bu, Tirmizî'nin Şemail bölümünde rivayet edilmiştir. Müşriklerin varlığı ortadan kalkınca onlara benzeme ihtimali de yokolduğundan son zamanda başını ortadan yanlara doğru taramaya başladığı gö­rülmüştür. Saçlarını çoğunlukla yağlardı. Bir gün tararken mübarek sakalında bir kaç beyaz tel bulmuştu.
 

Yürüyüşü hızlıydı. Yürürken bayır aşağıya vuruyormuş gibi yürürdü. Zayıf ri­vayetlere göre gölgesi yoktu. Yani mübarek vücûdunun gölgesi yere düşmezdi. Fa­kat hadis alimlerine göre gölge konusundaki rivayetler sağlam olmayıp güvenil­mezdir.

Hz Muhammed'in Konuşması, Gülmesi Ve Tebessümü Bilgisi İçin Tıklayın!

Hz Muhammed'in Yemek Tarzı İçin Tıklayın!

Hz. Muhammed'in Giyimi, sevdiği ve ve sevmediği renkler bilgisi için tıklayın!

Hz. Muhammed'in Temizlik Anlayışı için tıklayın!

Hz Muhammed'in Sabahtan Akşama Kadar Yaptığı İşler İçin Tıklayın!

Hz Muhammed'in Uyku Düzeni İçin Tıklayın!

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna