Kurban Kesimi Duası
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Kurban Kesimi Duası

Kurban Kesimi Duası

   

Kurban Kesimi Duası

Kurban Duası (Kurban Kesimi Duası) nedir ve nasıl dua edilir? İşte Kurban kesim duası arapça-türkçe ve anlamı ile Kurban kesim duası video...

Kurban usulüne uygun olarak kesmek için dikkat gösterilir. Bunun için kurban, kesileceği yere sürüklenmeksizin, zahmet vermeden getirilir, sol yanı yere getirilecek şekilde kıbleye karşı yatırılır. Kurbanlığı kesecek olan Kurban sahibi veya vekili tarafından şu duâ okunur:

Bismillâhi Allahü ekber.

اِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّماَواَتِ وَ الاَرْضَ حَنِيفاً وَمآاَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَAllahümme hâzâ minke ve ileyke ve tekabbel minnî. Allahümme hâzâ minke ve ileyke ve tekabbel minnî. İnnî veccehtü vechiye lillezi fetares-semâvati vel erda hanîfen ve mâ ene mine"l-müşrikîn.

İnne salâtî ve nüsükî ve mahyaye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn. Lâ şerîke lehu ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimîn.

Allahümme tekabbel minnî kema tekabbelte min İbrahîme halîlike ve bi Muhammedin aleyhissalâtu ve"s-selâm,” denir ve sonra tekbir getirilir:

اَللّٰهُ أَكْبَرُاَللّٰهُ أَكْبَرُلاَإِلٰهَ إِلاَّاللّٰهُ وَ اللّٰهُ أَكْبَرُاَللّٰهُ أَكْبَرُوَلِلّٰهِ الْحَمْدُ

 “ Allahü ekber. Allahü ekber.
Lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber.
Allahü ekber ve lillâhil hamd.” ve
“ Bismillâhi Allahü ekber” denilerek Kurban keskin bir bıçak ile kesilir.

Anlamı:
“ Allahım bu sendendir ve sanadır. Bunu ( kurbanı) benden kabul eyle. Yüzümü gökleri ve yeri yaratan Allah"a, O"nun birliğine inanarak çevirdim. Ben müşriklerden değilim.” (el-En"âm,6/79)

“Namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hep alemlerin rabbi olan Allah içindir. O"nun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben Allaha teslim olanların ilkiyim”( el-En"âm 6/162-163)

Allah"ım tıpkı Peygamberim Muhammed (A.S) ile (halilin) İbrahim (A.S) "ın kurbanlarını kabul eylediğin gibi bunu benden kabul et. (AMİN)

Kurban kesim işi bitince gidilir, iki rek'at şükür namazı kılınır, Allah'a hamd ve şükürde bulunulur.
 
Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekat namaz kılınız, arkasından da Allah'dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur.

Kurban keserken yapılan dua video

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna