Ramazan ayı ve Oruç hakkında tüm merak ettikleriniz
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Ramazan ayı ve Oruç hakkında tüm merak ettikleriniz

Ramazan ayı ve Oruç hakkında tüm merak ettikleriniz

   

Ramazan ayı ve Oruç hakkında tüm merak ettikleriniz

Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı Ramazan Ayı... Oruç nedir, Ramazan Ayı ve hakkında bilgi, Teravih Namazı nedir, Teravih Namazı kaç rekat kılınır? Ramazan Ayı Duaları ve Türkçe Mealleri, Oruç tutmamayı mübah kılan haller, Hangi günlerde oruç tutulmaz, Orucun Faydaları, Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar yani kısacası Ramazan ayı ve Oruç hakkında merak ettikleriniz, kafanıza takılan soruların cevabını siz değerli takipçilerimiz için bu sayfada, ayrı ayrı sayfalar halinde hazırladık. Ramazan ayı ve Oruç hakkındaki bilgilere aşağıda verdiğimiz linklerden ulaşıp yararlanabilirsiniz. Şimdiden yapmış olduğunuz ve yapmış olacağınız tüm ibadetleri Allah kabul etsin.

"İslâm'ın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç, niyet ederek tanyerinin ağarmaya başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı-koca ilişkisinde bulunmamaktır.

Ramazan ayı, Müslümanlar için kutsal ve çok mübarek bir aydır. İslâm güneşi bu ayda doğmuş, dünyayı aydınlatan Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bu ayın içindedir. İçimizi kötü düşüncelerden, dışımızı çirkin davranışlardan temizleyen oruç bu ayda tutulmaktadır. Yüce Allah şöyle buyuruyor: 'Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki, korunup sakınırsınız'

Oruç, bizi dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette cehennemden koruyan ve günahlarımızın bağışlanmasına vesile olan önemli bir ibadettir. Sevgili Peygamberimiz şu müjdeyi veriyor: 'Kim inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır' "

Oruç tutmamayı mübah kılan haller nelerdir?

Hangi günlerde oruç tutulmaz?

Orucun Faydaları ve Oruç Hakkında Bilgi / VİDEO

Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Kolonya orucu bozar mı ve Dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı

Kefaret Orucu nedir? Kefaret Orucu nasıl tutulur

Orucu bozmayan durumlar nelerdir?

Orucu Bozan Durumlar Nelerdir ?

Oruç nedir ve Oruç Kimlere Farzdır?

Orucun Çeşitleri nelerdir?

Orucun Mahiyeti ve Önemi hakkında bilgi

Oruç ile ilgili hadisler

Ramazan Ayı Duaları ve Türkçe Mealleri

İl İl Ramazan İmsakiyesi 2019

Teravih Namazı kaç rekat kılınır?

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna