Adet Halinde Olan Bir Kadın Arafat Vakfesini Yapabilir mi?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Adet Halinde Olan Bir Kadın Arafat Vakfesini Yapabilir mi?

Adet Halinde Olan Bir Kadın Arafat Vakfesini Yapabilir mi?

   

Adet Halinde Olan Bir Kadın Arafat Vakfesini Yapabilir mi?

Adet nedir? Adet Görmek nedir yani Hayız ne demek? Adet Halinde Olan Bir Kadın Arafat Vakfesini Yapabilir mi? İşte konu hakkında bilgi...

Adet sözcük anlamıyla; her ay akmak (menstruation) demektir. Âdet: Hamile olmayan, ergin kadının rahminden (döl yatağından), lohusalık ya, da kan akmasına sebep olan bir hastalıktan ötürü değil de ergin kadınlık gereği, belli sürelerle gelen kandır.

Âdetli olmayı değişik bir durum ve yeni bir hal olarak düşünürsek âdeti; sözü edilen kan sebebi ile ortaya çıkan şer'î bir engeldir, diye tarif ederiz.
 

Yani birinci tarif, âdet kanının pis bir madde olmasına, ikinci tarif de sebep olduğu hades (hükmî pislik, yani abdestsizlik ve gusülsüzlük) haline göredir.
 

Âdet dediğimiz "hayz" in sözlük anlamı "akmak" tır.
 

Hayız karşılığı olarak dilimizde kullanılan en yaygın kelime "Âdet"tir. "Aybaşı", "kirlilik", "namazsızlık", "ay hali" gibi kelimeler de aynı anlamda kullanılır.

Adet Görme Nedir?

Kadınlar, ergenlik çağlarında cinsel olgunluğa eriştikten ve doğal gelişimlerini tamamladıktan sonra, ortalama olarak her 28 günde bir olacak şekilde vajinal kanama geçirirler. Bütün kadınların adet aralığı aynı sürede olmayabilmektedir. Ancak, 21 gün ile 35 gün aralığında adet görmek doğal kabul edilir. Adet süresi de 2 ile 7 gün arasında değişebilir. Asıl önemli olan, kanamanın başlangıçta az şekilde olması, daha sonra çoğalarak bir doruk noktasına ulaşması ve tekrar sonuna doğru azalarak adetin geçmesidir.

Adet halinde olan bir kadın Arafat vakfesini yapabilir, Müzdelifede durup dua edebilir ve Mina'da Cemrelere taşlarını atabilir. Bu husus için hiç bir sakınca yoktur. Yalnız Mescidü'l-Haram ve başka camilere giremez. Dolayısıyla Kabe'yi de tavaf etmesi haramdır. Şafii mezhebinde yapılan tavaf sahih değildir. Hanefi mezhebine göre de sahih ise de tahrimen mekruhtur. Ceza olarak bir deve kesmek de icab eder. Eskiden Safa ile Merve, Mescidü'l-Haram'ın dışında oldukları için adet halinde olan kadın sa'y edebilirdi. Şimdi ise Safa ile Merve, Mescidü'l-Haram'ın müştemilatından oldukları için sa'y etmesi de haramdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna