Namazda kaç rekat kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Namazda kaç rekat kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekat kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

   

Namazda kaç rekat kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekat kıldığını şaşırmak yani Namazda kaçıncı rekatta olduğunu unutan kişi nasıl davranmalıdır?. Namazda kaç rekat kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır? İşte Namazda kaç rekat kıldığını unutmak hakkında bilgi...

Yapılan ibadet ve amellerin her türlü şüpheden uzak olması gerekir. Şüphe ve tereddütler amelin değerini düşürür. Bu yüzden kıldığı namazın kaç rekat olduğunda ilk defa şüphe eden kimsenin bu namazı yeniden kılması gerekir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Sizden biri namazında kaç rekat kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazı yeniden kılsın” (İbn Ebi Şeybe, Musannef, III, 435; bkz. Zeylai, Nasbu"r-raye, II, 173).

 

Namazda zaman zaman şüpheye düşüp kaç rekat kıldığı hususunda kesin bir kanaate varamayan kimse, kıldığına emin olduğu en az rekat sayısını esas alarak namazına devam eder. Hz. Peygamber, (s.a.s.) “Sizden biri namazında şüphe eder de üç mü dört mü kıldığını bilemezse, şüpheyi bıraksın ve en az rekatı esas alarak namazına devam etsin” buyurmuştur (Nesai, Sehv, 24; İbn Mace, İkame, 132).

 

Buna göre dört rekatlı bir namaza başlayan kimse, kıldığı rekatın birinci rekat mı ikinci rekat mı olduğunda kuşkuya düşüp, bir tarafı tercih edemezse, kendisini bir rekat kılmış sayar ve birinci sayılan rekatın ikinci; üçüncü sayılan rekatın da dördüncü rekat olma ihtimali bulunduğu için, her bir rekatın sonunda oturur ve tahiyyatı okur. Böylece dört oturuş yapmış olur ve sonunda sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar (Kasani, Bedaiu"s-Sanai", I, 165, 166).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna