Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı

Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı

   

Oruca ne zaman niyet edilir? Oruca niyet ve zamanı

Oruca ne zaman ve nasıl Niyet edilir, Oruca Niyet Etmek gerekir mi? Oruca nasıl niyet edilir? Oruca sonradan niyet edilirmi ve oruca niyetlenmeyi unutmak kazayı gerektirir mi? İşte Oruca niyet ve zamanı hakkında bilgi...

Orucun önemli bir şarı da niyettir. Niyetsiz bir oruç geçerli değildir. Bu nedenle; Niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir.
 

Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.
 

Hanefi mezhebine göre ise kazaya kalmış Ramazan, nafile ve muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden önce de getirilebilir. Bunun için İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan'da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin. Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu sahih olur.

Orucun farzları, Sünnetleri, Mekruhları ve orucu bozan ve bozmayan şeyler video izle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna