Mürekkep yalamak deyiminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Deyimler » Mürekkep yalamak deyiminin anlamı nedir

Mürekkep yalamak deyiminin anlamı nedir

   

Mürekkep yalamak deyiminin anlamı nedir

Mürekkep yalamak
 
* Eğitim görmüş, okuyup yazmış, bilgili kimse.

* Az çok öğrenim görmüş, okuyup yazmış, belli bir kültüre sahip olmuş kimse.

Örnek: Maval okumayı bırakın, biz de mürekkep yalamışlardan sayılırız.

Mürekkep yalamak hikayesi
Eskiden yazı yazmak için hokkalar ve kamış kalemler kullanılırdı. Yazı yazılan kâğıt ise aharlanarak, bugünkü kuşe kâğıda benzer bir kâğıt hâline getirilirdi. Yazı yazarken hata yapıldığı zaman, yazar parmağını yalar ve bununla kâğıttaki mürekkebi silerdi. Eğer hata çok olursa, mecburen bir parça mürekkep de diline bulaşır böylece yazar mürekkep yalamış olurdu.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna