Kendi kuyusunu kendi kazmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Kendi kuyusunu kendi kazmak deyiminin anlamı

Kendi kuyusunu kendi kazmak deyiminin anlamı

   

Kendi kuyusunu kendi kazmak deyiminin anlamı

Kendi kuyusunu kendi kazmak
 
* Bir başkası için kurduğu tuzak yüzünden zarar görmek.

* Kendine zarar verecek davranışlarda bulunmak.

Kendi kuyusunu kendi kazmak ile ilgili cümleler
- Kendi kuyunu kendin kazdığının farkında değil misin?
- Böyle yaparak o kendi kuyusunu kazdı

  ► Bu deyimin kaynağı olarak şu olay rivayet edilir. Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberliğini ilan etiği zaman, birçok kişi ona düşmanlık beslemiş ve zarar vermek istemiştir. Bunların başında da Ebu Cehil gelmektedir. Bir gün Ebu Cehil, Hz. Muhammed'in her gün geçtiği yola bir çukur kazdırmış ve üstünü ince dallarla kapattırarak biraz toprak attırarak bir tuzak hazırlamış. Fakat o gün Hz. Muhammed, o yoldan değil, çukur kazılan yerin etrafından dolaşarak gitmiş. Onu çukuru geçmiş görünce Ebu Cehil arkasından koşarak onu geri çevirip, çukura yöneltmek istediyse de, yanlışlıkla kendisi o çukura düşmüş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna