Kazın ayağı öyle değil deyiminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Deyimler » Kazın ayağı öyle değil deyiminin anlamı nedir

Kazın ayağı öyle değil deyiminin anlamı nedir

   

Kazın ayağı öyle değil deyiminin anlamı nedir

Kazın ayağı öyle değil
 
* Bir durumun aslının göründüğü gibi olmadığı zamanlar söylenir.

* Bir sorunun, bir durumun sanıldığı gibi olmadığını anlatmak için kullanılır.

Kazın ayağı öyle değil hikayesi
Nasrettin Hoca bir gün padişahı ziyarete git­miş. Giderken hediye olarak da yanına enfes bir kaz kızartması almış. Ama yolda dayanamamış kazın bir budunu mideye indirmiş.Padişaha hediyesi sunulunca padişah iştah­la tam kaza dalacakmış ki kazın tek bacağının olmadığını fark etmiş. “Hoca, nerede bu kazın öteki bacağı?” diye hocaya çıkışmış.

Hoca da gariban, ne desin? Yolda gelirken yedim, diyemez ya. “Efendim, bizim memle­ketin kazları tek bacaklıdır” demiş. Tabii padişah inanmamış buna. “Hoca hoca, sen kimi kandırıyorsun? Hiç tek bacaklı kaz olur mu?” demiş. Hoca o sırada ilerideki çeşmenin başında tek ayağının üzerinde uyuklayan kazları görmüş. “Aha bakın işte, sizin memlekette de varmış tek ayaklı kazlardan” demiş. Padişah hocanın gösterdiği yöne bakınca gülmüş. “Boşuna debelenme hoca, kazın ayağı öyle değil” demiş. Sonra da ilerideki mehter takımının kösçüsüne davula vurmasını işaret etmiş.

Gümmm!” diye köse vurulunca kazlar iki ayakları üzerinde kaçışmışlar.“Bak, gördün mü? Senin kazlar iki ayaklı oldu” demiş padişah.Hoca bu lafın altında kalır mı hiç? “Sultanım, ” demiş, “o tokmağı ben de yesem, değil iki, dört ayaklı olurum alimallah!


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna