Kaş yapayım derken göz çıkartmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Kaş yapayım derken göz çıkartmak deyiminin anlamı

Kaş yapayım derken göz çıkartmak deyiminin anlamı

   

Kaş yapayım derken göz çıkartmak deyiminin anlamı

Kaş yapayım derken göz çıkartmak
 
* İyi bir şey yapmak isterken, kötü bir şey yapmak. Bir diğer şekli; kaş yaparken göz çıkarmak.

* İşi düzelteyim, bir iyilik yapayım derken büsbütün bozmak ve büyük bir zarar vermek.

Kaş yapayım derken göz çıkartmak deyiminin hikayesi
Eskiden gelinleri süsleyen kişilere kalemkâr denilirmiş. Bir gün yine gelin süsleme esnasında, oradakilerden birinin ayağı takılmış ve düşmemek için son anda kalemkâra tutunmuş. O sırada gelinin kirpiklerini boyamakta olan kalemkâr ise dengesini kaybederek yanlışlıkla kalemi gelinin gözünü saplamıştır. Bundan sonra o kalemkârın ismi “kaş yaparken göz çıkaran kalemkâr” olarak kalmış ve bu deyim de bu şekliyle yer etmiş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna