Kabak başında patlamak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Kabak başında patlamak deyiminin anlamı

Kabak başında patlamak deyiminin anlamı

   

Kabak başında patlamak deyiminin anlamı

Kabak başına (başında) patlamak

* Beklenmediği halde bir olayın kötü sonuçlarının bir kişiye uğraması.

* Pek çok kişinin işlediği bir suçun cezasını yalnız bir kişinin çekmesi.

* Suçu bir kişinin sırtına yüklemek.

* Birçok kimsenin ilgili olduğu olaydan yalnızca bir kimse zararlı çıkmak; beklenmediği hâlde, bir işin zararlı sonucuna katlanmak.

Örnek: Yaramazlıktan sonra arkadaşım işin içinden sıyrılınca kabak benim başıma patladı.

Kabak başında patlamak deyiminin hikayesi
Eskiden alkollü içkiler fıçılara ya da su kabaklarına konularak muhafaza edilirdi. İçkinin İslama göre kullanımı yasak olduğu için, Osmanlı Devletinde bir içki mahzeni basıldığında bu kabaklar oradaki sarhoşların kafasına vurularak patlatılırdı. Bazen sarhoşlar dışarı kaçar ve yeniçeriler arkalarından koşarak onların kafasına da bu kabaklarla vurur, kabağı başında patlatırdı. Kimi zaman ise yanlışlıkla bu kabaklar oradan geçmekte olan suçsuz insanların kafasında patlar ve mağdurlar “Günahı bunlar işliyor, kabak bizim başımızda patlıyor!” diye sitem ederlerdi.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna