Kambersiz düğün olmaz deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Kambersiz düğün olmaz deyiminin anlamı

Kambersiz düğün olmaz deyiminin anlamı

   

Kambersiz düğün olmaz deyiminin anlamı

Kambersiz düğün olmaz
 
* Olmadığı zaman eksikliği hissedilen kişiler için yarı sitem yarı şaka yollu olarak kullanılır.

* Her işin içinde bulunmak merakında olanlar için yarı sitem, yarı şaka olarak söylenen bir söz.

(Kamber: Sadık köle.)

Kambersiz düğün olmaz hikayesi
Eski zamanlarda Kamber isminde bir adam varmış. Bu adamın karısı ve çocuğu ölünce zavallı adam akli dengesini yitirmiş. Nerede bir düğün görse karısıyla evlendiği gün aklına gelir vedüğüne gelir, yer içer, oynar sonra da yalpalayarak evine gidermiş .Zamanla kasabadakiler artık düğün yapmaya korkar olmuşlar. Ama adamın haline acıyıp onu da düğünlerine davet etmişler. Kasabadaki bir düğüne o adam çağrılmazsa düğün iptal ediliyormuş. Kısacası anlamı insanlar yaptıkları davranışlara göre yerlerini belirlerler.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna