İş inada binmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » İş inada binmek deyiminin anlamı

İş inada binmek deyiminin anlamı

   

İş inada binmek deyiminin anlamı

İş inada binmek
 
* Bir anlaşmazlıkta inat ederek çözüme ulaşmayı imkânsız hâle getirmek.

* Bir işi başarabileceğini göstermek ya da kendisine karşı olanı alt etmek için bütün güçlükleri göze alıp işi başarmaya çalışmak.

* Bir işi yapmakta direnmek.

Örnek: İş inada binmeseydi böyle çalışmazdı.

İş inada binmek deyiminin hikayesi
Adamın biri hayatında hiç namaz kılmamış. Bunu bilen bir arkadaşıda yahu şu mübarek ramazan bari bir-iki rekat namaz kıl demiş. O da tamam tamam kılarız. iki rekat deyip akşam teravih namazına gitmiş. Teravih başlamış, bir-iki-dört derken namaz devam ediyor. Camdan kafasını uzatıp cami önünde bekleyen oğluna ,evlat sen eve git bu iş inada bindi demiş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna