İpsiz sapsız deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » İpsiz sapsız deyiminin anlamı

İpsiz sapsız deyiminin anlamı

   

İpsiz sapsız deyiminin anlamı

İpsiz sapsız

* Birbirini tutmaz, alakasız yani akla yatkın olmayan, birbirini tutmayan, saçma sapan, anlamsız söz veya davranış.

* İşsiz, ahlaksız, yersiz yurtsuz. (Bir işi bulunmayan, başıboş gezen, yeri yurdu belli olmayan, hayta kimse).

Örnek: İpsiz sapsız biriydi.

İpsiz sapsız deyiminin hikayesi
Eskiden Anadolu'dan İstanbul'a göç edenlerin içinde bir mesleği olmayanlar yanlarında, hamallık yapmak için bir ip ya da amelelik yapmak için kazma ya da kürek getirirlermiş. Bazıları ise bir meslekleri olmamasına rağmen bıınlan da getirmezlermiş. İşte bu tip adamlar için işverenler, “Bu ipsiz, sapsız bir adam, bunu hiçbir işte çalıştıramayız.” derlermiş. Bu söz bir süre sonra '"Bir işe yaramaz insan"" anlamında kullanılmaya başlamıştır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna