İpiyle kuyuya inilmez deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » İpiyle kuyuya inilmez deyiminin anlamı

İpiyle kuyuya inilmez deyiminin anlamı

   

İpiyle kuyuya inilmez deyiminin anlamı

İpiyle kuyuya inilmez
 
* Güvenilmez anlamında kullanılan bir söz.

* Kendisine güvenilmez, ona güvenilerek bir işe girilmez.

Örnek: O ipiyle kuyuya inilmez adamla yola çıkmam ben.

İpiyle Kuyuya İnilmez deyiminin hikayesi
Eskiden Ali Usta adında bir ip ustası varmış. Ustanın adı çürük ipleriyle amin olmuş. Bir gün bir davet varmış. Bir çocuk koşarak gelmiş: “Yetişin, kuyuya bir koyun düştü! ” diye bağırmış.

Kuyu da derinmiş hani. Biri kuyuya inip koyunu çıkarmak için hazırlanmış. Ev sahi­bi beline bağlaması için kaim bir ip getirmiş. Adam, “Bu ip çürük, kesin Ali Usta"nın malıdır, onun ipiyle kuyuya inilmez” demiş. Başka bir misafir de: “Onun ipiyle kuyuya inilir de çıkılır mı, orası bilinmez” demiş, gülüşmüşler.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna