Gözünü dört açmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Gözünü dört açmak deyiminin anlamı

Gözünü dört açmak deyiminin anlamı

   

Gözünü dört açmak deyiminin anlamı

Gözünü dört açmak
 
* Çok dikkatli ve uyanık olmak.

* Aldanmamak için çok uyanık bulunmak, çok dikkatli olmak.

* Bir hileye düşmemek, aldanmamak için çok dikkatli olmak.

Gözünü dört açmak deyimi ile ilgili cümle
- Gözünü dört aç da kuru odun yerine yaş odun koymasınlar.

- Gözünü dört aç ki kimse eşyalarımızı çalmasınlar.

Gözünü dört açmak deyiminin hikayesi
İki arkadaş dağ eteğinde yaşıyorlarmış. Mutlu mesud bir şekilde hayatları devam ediyormuş. Hayvanlar kendilerine bir şey yapmıyormuş. Bir zaman av için bazı insanlar gelmiş ve hayvanları avlamaya başlamış. Böylelikle hayvanlar insanlara düşman olmuş. İki arkadaşın huzuru kalmamış. Hayvanlar her an kendilerine saldırabilirlermiş. Bu nedenle gece gündüz birbirlerine "gözünü dört aç" hayvanlar bize saldırmasın diye tembih ediyor olmuşlar.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna