Göz boyamak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Göz boyamak deyiminin anlamı

Göz boyamak deyiminin anlamı

   

Göz boyamak deyiminin anlamı

Göz boyamak
 
* Bir kimseyi dış görünüş ile aldatmak, bir şeyi iyi göstermek.

* İyi olmayan bir şeyi iyi gibi göstererek aldatmak.

* Gösterişle aldatmak, bir şeyi iyi gibi göstermek, kandırmak, yanıltmak.

Göz boyamakla ilgili cümle
- Manav tezgaha meyveleri öyle bir dizmiş ki insanların gözünü boyuyordu.
- Adam o kadar yakışıklı ki insanların gözü boyuyor.
- Yaptığı iyiliklerle sadece göz boyamaya çalışıyor.
- Öğretmene söyledikleriyle göz boyuyor.

Göz boyamak deyiminin hikayesi
Adamın birinin yıkık dökük bir evi varmış. Biraz tamir, boya düzenleme yapar ve adam evini satılığa çıkarır ve Cama Satılıktır diye asar. Gel zaman git zaman insanlar ev için adamı aramaktadırlar. Fiyat soranlar, evin metre karesini, iç bölmelerini sorarlar. Adam fiyat verir. Evi tarif edermiş. Bir gün bir adam Ev sahibini aramış ve fiyatını sormuş. Ev sahibi 70 bin olduğunu söylemiş. Adam bu fiyatı beğenmiş evi gezmek istediğini Ev sahibine söylemiş. Ev sahibi kendisine bir saat vermiş. O saatte buluşacaklarını söylemiş.

Ev sahibi ve alıcı evin yanına gelmişler. Ev sahibi alıcıya evi gezdirir. Evinin çok güzel olduğunu, bir eksiğinin olmadığını, temiz olduğunu ballandıra ballandıra göz boyayarak anlatmış. Alıcı evin görünüşüne ve adamın söylediklerine aldanmış ve evi satın alacağını söylemiş. Evin devir teslim işlemlerini bitirmişler. Alıcı eve yerleşmiş. Gel zaman git zaman evin kötü yanları bir bir ortaya çıkmaya başlamış. Alıcı kendisine yıkık dökük bir evin satıldığını geç anlamış. Adamın kendisine Göz boyama yaparak evi sattığını anlamış. Ama artık iş işten geçmişti.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna