Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye deyiminin anlamı ve hikayesi
Ana Sayfa »Deyimler » Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye deyiminin anlamı ve hikayesi

Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye deyiminin anlamı ve hikayesi

   

Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye deyiminin anlamı ve hikayesi

Geçti Borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye anlamı
 
* Fırsat kaçtı, artık yeni fırsatların çıkmasını beklemelisin anlamında kullanılır.

* Bir fırsat kaçınca, hiç olmazsa bundan sonraki fırsatı değerlendirmek gerekir anlamına gelir.

Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğdeye hikayesi
Bor Niğde'ye 13 km mesafede bir kasabadır. Vaktiyle köylünün birisi köyünden yola çıkar, öğle vakti yaklaşınca uykusu gelir ve biraz dinlenmek için bir ağacın altına uzanır. Uykuyu biraz fazla kaçırır ve uyandığında havanın neredeyse kararmak üzere olduğunu görür. Aceleyle yol çıkar. Ne var ki pazar dağılmış ve pazarcılar geri dönmeye başlamıştır. Yolda dönen pazarcılarla karşılaşır ve pazarın bitip bitmediğini sorar. Pazarcılar ise, “Pazar çoktan dağıldı, yarın Niğde'de pazar var, sür eşeği Niğde'ye derler.”


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna