Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı

Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı

   

Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı

Eski çamlar bardak oldu anlamı
 
* Eskiden olan bazı şeylerin unutulup, yok olması, değeri kalmamak.

* Şartlar değişti (devir değişti), eski durumların, tutumların bir önemi kalmadı.

* Daha önce olanlardan eser kalmadı. Eski durumlar değişti. Devir değişti.

Eski çamlar bardak oldu deyiminin hikayesi
Eskiden Bolu'da çam ve ardıç ağaçlarından bardaklar yapılırdı. Bir zamanlar fakir bir aile oğlunu askere göndermiş, ona para gerektiği için de lazım oldukça çamlardan birini kesip, yontarak bardak yapıp satarlarmış. Askerlik süreleri de uzun olduğu için oğlan askerden gelene kadar bahçedeki bütün çamlar kesilmiş. Oğul askerden dönünce babasma, bahçedeki çam ağaçlarına ne olduğunu sormuş Ve “Oğlum, eski çamlar bardak oldu.” cevabını almıştır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna