Etekleri zil çalmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Etekleri zil çalmak deyiminin anlamı

Etekleri zil çalmak deyiminin anlamı

   

Etekleri zil çalmak deyiminin anlamı

Etekleri zil (ıslık veya çalpara) çalmak
 
* Çok mutlu olmak, çok sevinmek, işler yolunda olmak.

* Alınan sevinçli bir haber üzerine telaşa ve heyecana kapılmak.

* Çok mutlu olacağı haberler alan,mutlu olan,çok sevinçli olan ve bu mutluluk ile yerinde duramayanlar için kullanılan bir deyimdir.

Etekleri zil çalmak ile ilgili cümle (örnekler)
- Yazılı sınavı umduğundan iyi geçen Halit`in etekleri zil çalıyordu.
- Teyzesinin geleceğini duydu ya, etekleri zil çalıyor.
- Sınavı iyi geçen Alper"in etekleri zil çalıyor.
- Üniversiteyi de kazandı ya etekleri zil çalıyor.

Etekleri zil çalmak ile ilgili hikaye
Fatma sınıfın en çalışkan öğrencilerinden biriydi. Yaklaşan seviye belirleme sınavı onda büyük bir heyecan yaratmıştı. Sınavdan nasıl bir not alacağını çok merak ediyor bir yandan da çok korkuyordu. Günler geçti ve sınav günü geldi. Fatma heyecanla sınava gireceği sınıfa girdi. Soru kitapları ve cevap anahtarları dağıtıldı. Fatma hızlıca soruları çözmeye başladı. Korktuğu kadar değildi sorular onun için çok kolaydı. Öyle ki sınavdan ilk çıkan bile o olmuştu.

Sınav çıkışı onu bekleyen ailesine sevinç içinde koştu. Fatma o kadar mutluydu ki sevinçten etekleri zil çalıyordu. Sınavdan çok iyi bir not alacağını şimdiden öğrenmişti.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna