Düş kırıklığına uğramak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Düş kırıklığına uğramak deyiminin anlamı

Düş kırıklığına uğramak deyiminin anlamı

   

Düş kırıklığına uğramak deyiminin anlamı

Düş kırıklığına uğramak anlamı
 
* Beklediği sonucu alamamak, büyük bir karamsarlık ve üzüntü içine düşmek.

* Bir insanın olacağına umut ettiği bir şeyin sonucunu alamaması. Bir insandan veya bir işten beklentisinin karşılanmaması sonucu durumu anlatmak için kullanılan bir deyimdir.

Örnek: "... Tamamen romantik bir yapıya sahip olan kahramanını, yalnız aşkın karşısında değil, çeşitli olaylar karşısında da dener; bunların hepsinden yenik, düş kırıklıklarına uğratarak çıkarır (LYS-2012)

Örnek 2: “Uğradığı düş kırıklığı adımlarına yansıyan sünepe bir adam.” (A. Ümit)


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna