Dilin kemiği yok deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Dilin kemiği yok deyiminin anlamı

Dilin kemiği yok deyiminin anlamı

   

Dilin kemiği yok deyiminin anlamı

Dilin kemiği yok anlamı
 
* Söylenilen şey farklı şekillerle de anlaşılabilir anlamında söylenen bir söz.

* Birşeyin ağızdan çıkması çok kolay birşeydir. Söz söylemenin kolaylığına aldanıp düşünmeden konuşulmamalıdır.

* Dil kolayca her yana dönebilir. Bu özelliğe sahip olan dilde, her türlü kelimeler de kolayca çıkar; insan doğru olmayan, birbiriyle çelişkili sözleri söyleyebilir; önce söylediğini sonra inkâr edip başka şekle çevirebilir.

* İnsanın ağzından her türlü söz çıkabilir.

Söz insandaki düşüncenin bir yansımasıdır. Düşünceleri sözlerle ortaya koyarız. Bizi diğer varlıklardan ayıran en büyük özellik söz olduğu için, söylenen sözlerin düşüncelerimizle bağdaşması beklenir. Ancak kimileri, yalnızca söz söylemek için, düşünmeden konuşur; söylenmemesi gereken sözleri söyler. Söylenmemesi gereken sözler de mutlaka başkalarmı kıracak veya bizi zor durumlarda bırakacak sözler oldukları için, kötü sonuçlar doğururlar. İyi insan dilinin ucuna gelen her sözü, yaratacağı iyi ve kötü sonuçları düşündükten sonra söyleyen insandır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna