Çarıklı erkanı harp ne demek
Ana Sayfa »Deyimler » Çarıklı erkanı harp ne demek

Çarıklı erkanı harp ne demek

   

Çarıklı erkanı harp ne demek

Çarıklı erkanı harp (diplomat)
 
* Yüksek bir makamda bulunmayan ama her şeyi bilip, herkese öğüt veren kurnaz ve uyanık kişiler için şaka yolu ile söylenen bir söz.

* Kurnaz veya uyanık köylü

* Fazla eğitim görmemiş, tahsilsiz ancak her işe kafası çalışan; kurnaz, gözü açık, uyanık köylü ve taşralılar için şaka yollu ile kullanılan bir tabirdir.

Örnek: Çarıklı erkânıharbe bak, bizi kandıracak.

Örnek 2: Yahu bu köyde kimseler yok mu? - Vardır, vardır amma ne olur ne olmaz diye hepsi bir köşeye sinmiştir. Onlara çarıklı erkânıharp derler. (Y. K. Karaosmanoğlu)


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna