Çam devirmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Çam devirmek deyiminin anlamı

Çam devirmek deyiminin anlamı

   

Çam devirmek deyiminin anlamı

Çam devirmek
 
* Pot kırmak, söylenmemesi ya da yapılmaması gereken bir şeyi yapmak, davranışta bulunmak.

* Farkında olmadan karşısındakini kıracak ya da kötü bir sonuca yol açacak söz söylemek, davranışta bulunmak.

* Karşısındakine dokunacak veya kötü bir sonuç doğuracak söz söylemek.

* Toplum içinde söylenmemesi gereken bir sözü söylemek ve bunu söyleyerek karşıdaki insanların gizli kalması gereken şeyleri afişe etmek.

Çam devirmek ile ilgili cümle

- Onun da çam devirmede üstüne yok hani.

- Bu Ali amcanın da  devirmede rabiki yok hani.

- Annesinin yanında çam devirip, erkek arkadaşından bahsetti.

Çam devirmek deyiminin hikayesi kısa
Eski zamanda zengin bir adamın çok güzel bir köşkü ve bahçesi varmış. Bahçede özellikle çam ağaçlan dikkat çekiyormuş. Zamanla aile büyüyünce evi büyütmek gerekmiş ve köşkün sahibi bunun için çam tomrukları alarak bahçenin bir köşesine istif ettirmiş.

Kış mevsimi gelip, köşk sahibi kışlık evine geçeceği zaman uşağına, “Bahçedeki çamları kereste olarak biçtir, seneye de yeni binanın inşaatına başlarız'' demiş. Bu sözü yanlış anlayan uşak ise. tomruklar yerine bahçedeki çamları kestirerek, bunlardan kereste yaptırmış.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna