Çeki düzen vermek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Çeki düzen vermek deyiminin anlamı

Çeki düzen vermek deyiminin anlamı

   

Çeki düzen vermek deyiminin anlamı

Çeki düzen vermek

* Düzgün duruma getirmek, düzeltmek.

* Karışıklığı, dağınıklığı, başıbozukluğu gidermek.

* Dağınıklıktan kurtarmak. Toparlamak. Yolunda gitmesini sağlamak.

* Kişini bir kişiye, olaya veya işe müdahale ederek onun olumsuz taraflarını olumluya çevirmeye çalışması ve düzenleme yaparak iyi duruma getirmesi.

Örnek: Yaşamda çirkin-güzel ikilemi, insanı kendisine sürekli çekidüzen vermeye zorlayan bir yargılama ölçütü.” (YGS-2012)

Örnek 2: Kendine bir çeki düzen vermelisin artık.

Örnek 3: Onun her yazdığı iyi olmayabilir, kendini bırakıp çekidüzen gözetmeden karmakarışık yazdığı da oluyor. (N. Ataç)


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna