Cemaziyülevvelini bilmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Cemaziyülevvelini bilmek deyiminin anlamı

Cemaziyülevvelini bilmek deyiminin anlamı

   

Cemaziyülevvelini bilmek deyiminin anlamı

Cemaziyülevvelini bilmek

* Bir kimsenin geçmişini bilmek.

* Bir kimsenin herkesçe bilinmeyen, geçmişteki kötü bir yönünü veya kötü durumunu bilmek.

* İnsanların bilmediği ama bazı insanların bildiği bir kişi hakkındaki kötü geçmişini bilmek

Örnek: Sakın güvenme ona, ben onun cemaziyülevvelini bilirim."

Cemaziyülevvelini bilmek deyiminin öyküsü
Eskiden arşivcilik yapılırken, arşiv kâğıtları çuvallara doldurulur ve bunlar arşivlenirdi. Çuvallar karışmasın diye de üstlerine mürekkeple tarifleri yazılırdı. Bir gün bu çuvallardan birinin nakli gerekmiş ve fakir bir memur bunun için görevlendirilmiş. Çuvalın içindeki evraklar aktarıldıktan sonra boş çuval memura geri verilmiş. Memur bu çuvalı keserek kendine bir iç çamaşırı dikmiş fakat üstündeki tarihi yıkayarak çıkarılamamış.

Bir gün arkadaşları, bu memuru iç çamaşırı ile görünce bu yazıyı görmüşler ve sırrı ortaya çıkmış. Bir zaman sonra bu memur yükselerek çok güçlenmiş ve zenginleşmiş

Bir gün arkadaşlarından birisinin yanında bu memurdan bahsedilince arkadaşları, "Onun bu hâline bakmayın, biz onun cemaziyülevvelini biliriz.** diyerek bu olayı anlatmışlar.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna