Bundan iyisi Şamda kayısı anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Bundan iyisi Şamda kayısı anlamı

Bundan iyisi Şamda kayısı anlamı

   

Bundan iyisi Şamda kayısı anlamı

Bundan iyisi Şam'da kayısı
 
* Daha iyisini bulmak müm­kün değil, bundan iyisi can sağlığı.

* Daha iyisi olamaz, daha fazla zorlamaya gerek yok.

Şam"da kayısı sevilen bir meyve olmaktadır, yaptığımız işin çok iyi olduğunu ifade eder. İşin kalitesi çok iyi olmasıyla birlikte daha iyisinin şam"da kayısı olacağını söylemektedir.

Yaptığınız işin kalitesine olarak iltifat olarak görülebilir. Bizde bunu deyimler olarak “Bundan iyisi Şam"da kayısı” diyerek yapılan işi takdir ederiz.

Örneğin bir mobilyacı yaptığı güzel bir masa olur çok beğeniriz bunu anlatmak için Bundan iyisi Şam"da kayısı deyimini kullanabiliriz. Masa"nın kalitesi iyi olması ile birlikte ustanın veya bir başka birisinin masa hakkında olumsuz yorum yapmasına karşılık olarak oradan birisinin deyimi kullanması doğru bir söyleşi olabilir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna