Bir baltaya sap olamamak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Bir baltaya sap olamamak deyiminin anlamı

Bir baltaya sap olamamak deyiminin anlamı

   

Bir baltaya sap olamamak deyiminin anlamı

Bir baltaya sap olamamak
 
* İşi gücü olmamak.

* Belirli bir sanat ya da iş sahibi olmamak.

* Herhangi bir işte çalışmayan ve asla hayatında düzenli çalışmayan bir meslek sahibi olmayan bir sanat dalından anlamayan kimseler için kullanılmaktadır.

Örnek: Şu yaşa geldin ama bir baltaya sap olamadın gitti.

Bir baltaya sap olamamak deyiminin hikayesi
Bir zamanlar tanınan namlı bir imamın tek bir oğlu varmış. Bu evlat çok sakar, çok beceriksiz ve çok yeteneksiz biriymiş. Ne imamlık, hocalıkta ne bir zanaatte ne de başka bir şey de başarı gösterebilmiş. Babası bunu tarlaya vermiş olmamış çiftliğe vermiş olmamış bir günlüğüne imamlık yaptırmak istemiş olmamış. Bunun gibi daha birçok şey! En sonunda bu imam cemaatinden oduncu olan biriyle görüşüp durumu anlatmış. Bu sakar oğlan da oduncunun yanında işe başlamış. 1-2 gün geçmiş daha kötü bir olay olmamış ve imam ümitlenmiş. 3. gün sakar evlat işe gitmiş ve baltayı oduna vurmak yerine toprağa vurmuş. Balta saplanmış ve çekeyim derken sapı bıçağından ayrılmış. İmam oğlu eve gelince sinirlice bir baltaya sap olamadın senden daha bir şey olmaz! Demiş ve nesiller boyu böyle devam etmiş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna