Basireti bağlanmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Basireti bağlanmak deyiminin anlamı

Basireti bağlanmak deyiminin anlamı

   

Basireti bağlanmak deyiminin anlamı

Basireti bağlanmak
 
* Gerçeği göremez, iyi düşünemez hâle gelmek.

* Gerçeği göremez, iyi düşünüp kavrayamaz bir duruma düşmek.

* Gereken önlemleri almakta zorluk çekmek, hiç alamamak. İleriyi görememek. Yapacağı, söyleyeceği şeyleri bilip söyleyememek.

* İnsanların anlama, öğrenme,zekaları, düşünce yeteneklerine basiret denmektedir. Bunları yapamaz duruma elmeleri, konuşamamaları, mantıklı olamamaları anlamına gelmektedir. Bu durum genellikle kısa süreliğine olmaktadır.

Örnek: Öylece kalakaldım, ne yapacağımı bilemiyorum, basiretim bağlandı âdeta.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna