Avucunu yalamak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Avucunu yalamak deyiminin anlamı

Avucunu yalamak deyiminin anlamı

   

Avucunu yalamak deyiminin anlamı

Avucunu yalamak ne demek?

* Bir beklenti içindeyken, beklediğinden hiçbir şey alalamak.

* Umduğunu ele geçirememek, beklediğini elde edememek.

Örnek 1- "Avucunu yalamak istemiyorsan harekete geç, sen de çalış."

2 - Beni kendine doğru çekeceğini düşünüyorsan avucunu yalarsın.

3 - Bu işi yapabileceğini düşünüyorsan avucunu yalarsın.

Bir yerden para bekliyorsunuz diyelim eğer son dakikada bir sorun çıkarda beklediğinizi elde edemezseniz bu durumda "avucunu yalamak" deyimi sizin için geçerli bir deyimdir.

Avucunu yalamak deyiminin hikayesi
  ► Eskiden hamileyken aşeren kadınların bu yiyecekleri yememesi hâlinde, doğacak çocuklarında bu meyvenin şeklinde bir iz olacağı gibi batıl bir inanç mevcuttu. Yine bu batıl inanca bağlı olarak da kadınların bu yiyecekleri yeme imkânı olmadığında isteklerini gidermek için avuçlarını yalarlardı ve bu şekilde bu izin çıkmayacağına inanılırdı. Bu söz de bu inançtan kalmıştır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna