Ayağa düşmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ayağa düşmek deyiminin anlamı

Ayağa düşmek deyiminin anlamı

   

Ayağa düşmek deyiminin anlamı

ayağa düşmek deyimi
Yalvarmak. Bir şeyin herkesçe ulaşılabilir, kullanılabilir duruma gelip değerini kaybetmesi demektir. Deyimin diğer açıklamarı ise şöyle;

 * Bir şeyin değerini kaybetmesi. * Yalvarır duruma gelmek. * İşe ilgisiz ve yetkisiz kimseler karışır olmak.

"Sevinmeyin boşuna, bu işi ayağa düşürmeyeceğim hiçbir zaman."

Başka bir açıdan bakılırsa, deyimin anlamı; Bir nesnenin değerini kaybetmesi, fiyatının düşmesi. İkinci anlamda yalvaracak hale gelmek. Üçüncü manası ise; bir işe ilgisiz, yetkisiz ve kabiliyetsiz kimselerin karışır olması..

"Tahtakale'de iPhone telefonlar ayağa düşmüş diyorlar."


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna