Ata et ite ot vermek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ata et ite ot vermek deyiminin anlamı

Ata et ite ot vermek deyiminin anlamı

   

Ata et ite ot vermek deyiminin anlamı

Ata et ite ot vermek

* Kişilere onların ihtiyacı olmayan şeyler ya da bir görev verirken, hu görevleri kişilerin uzmanlıklarına gore dağıtmama. Bir başka şekli; ata et, ite ot döker.

* Uygunsuz iş yapmak; birbirini tamamlayan, birbirine uyan unsurları ters kullanmak; kişilere işlerine yaramayan şeyi, ilgili olmadıkları görevi vermek.

* Uygunsuz iş yapmak, birbirne uymayan, bir birini tamamlamayan, birbirine uyum halindeki parçaları ters kullanmak anlamlarında kullanılacağı gibi; yanlış işleri yanlış kişilere görev olarak vermek.

* Bir işi ters yapmak

Örnek: Ata et, ite ot verilen bir ülkede dirlik düzenlik mi olurmuş?

Örnek: Usta senin elemanlar ne böyle? Sen ata et, ite ot vermişsin kesin batarsın yakında.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna