Amaç gütmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Amaç gütmek deyiminin anlamı

Amaç gütmek deyiminin anlamı

   

Amaç gütmek deyiminin anlamı

Amaç gütmek
 
* Bir amaç doğrultusunda hareket etmek, bir ülküye sahip olmak.

* Bir amacı gerçekleştirmeye çalışmak

* İnsanların belli bir amaçlarını gerçekleştirmek için,o amaç uğruna çalışması veriler elde etmesi anlamına gelen bu deyim iyi ve kötü olarak da algılanmaktadır.

Örnek: ''Cumhuriyet Döneminin kimi romancıları, özellikle halkın sorunlarını yansıtma, bu sorunlar doğrultusunda okurları bilinçlendirme amacını gütmüşlerdir” (LYS-2012/soru 51)

Örnek 2: Dernekler, 13'üncü maddedeki genel sınırlamalara aykırı hareket edemeyecekleri gibi siyasi amaç güdemezler.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna