Alttan almak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Alttan almak deyiminin anlamı

Alttan almak deyiminin anlamı

   

Alttan almak deyiminin anlamı

Alttan almak anlamı

* Sinirli ya da kızgın olan kimseye, sakinleşmesi için sakince ve yumuşak bir dil kullanarak yaklaşmak Bir başka şekli; aşağıdan almak.

* Sert konuşan birine karşı yumuşak, olumlu, onu haklı görüyormuş gibi tavır almak.

* Sinirli kızgın olan insanların,yada ihtilafa düştüğümüz insanlar karşısında sessiz kalmak yada ortamı daha fazla germemek için yumuşak bir tavır ve söylem içine girmek,karşıdaki kişiyi daha fazla sinirlendirmemek anlamlarına gelmektedir.

Örnek: "Amacına ulaşmak istiyorsan onunla konuşurken alttan al, pes perdeden konuş."


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna