Altından Çapanoğlu çıkmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Altından Çapanoğlu çıkmak deyiminin anlamı

Altından Çapanoğlu çıkmak deyiminin anlamı

   

Altından Çapanoğlu çıkmak deyiminin anlamı

Altından Çapanoğlu çıkmak
 
* Bir işin içinde bir usulsüzlük va da yolsuzluk çıkması.

* Girişilen bir işte başa dert olacak bir durumla, umulmayan bir tehlike ile karşılaşmak.

Örnek: "Bana öyle geliyor ki bu işin altından Çapanoğlu çıkacak."

Altından Çapanoğlu çıkmak deyiminin hikayesi
  ► Çapanoğulları yolsuzluk ile başa gelmiş bir vali ailesidir. Amasya. Ankara, Elazığ, Kayseri, Maraş, Niğde ve Tarsus bölgelerinde valilik yapmışlardır. Bu aile zamanla güçlenerek nüfuzunu arttırmıştır.

Bu dönemlerden birinde bu bölgedeki yolsuzlukları incelemek için müfettiş gönderilir. Müfettiş incelediği her yolsuzlukta bu aileden birkaç kişinin adının geçtiğini fark eder. Nüfuzlarından çekinerek bir yaptırım yapamasa da, bu söz o zamandan yadigâr kalmıştır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna