Ali Cengiz oyunu deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ali Cengiz oyunu deyiminin anlamı

Ali Cengiz oyunu deyiminin anlamı

   

Ali Cengiz oyunu deyiminin anlamı

Ali Cengiz oyunu nedir

* Akıl almaz ölçüde bir hile ile insanları kandırmak.

* Kurnazca, haince aklı durduracak iş yapmak anlamında kullanılır.

Örnek: Bana bir Ali Cengiz oyunu oynadılar ki sormayın gitsin.

Ali Cengiz oyunu hikayesi
Eskiden çok mahir bir sihirbaz yaşarmış. Bu sihirbazın en büyük marifeti görünüşünü değiştirebil mekmiş. Sihirbaz, bu oyunu her isteyene öğretirmiş fakat öğrettiği herkesi bir şekilde öldürürmüş. Devrin padişahı bu sihirbazı durdurana kızını vermeyi vaadetmiş.

Bir gün Ali Cengiz adında fakir bir derviş bu işe talip olmuş ve sihirbazdan sihri öğrenmeye başlamış. Ali Cengiz, kendini aptal gibi göstermiş, bu yüzden sihirbaz bütün detayları öğretmekten çekinmemiş. En sonunda padişahın huzurunda bir gün Ali Cengiz ve sihirbaz hüner yarıştırmışlar. Bir müddet mücadeleden sonra Ali Cengiz, buğday tanelerine dönüşmüş, sihirbaz tavuk olup bu taneleri yerken, Ali Cengiz kurt olup tavuğu öldürmüş. Fakat bazı buğdaylar yendiği için sol elinden iki parmağı eksik kalmış.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna