Ağzından bal damlamak anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ağzından bal damlamak anlamı

Ağzından bal damlamak anlamı

   

Ağzından bal damlamak anlamı

Ağzından bal damlamak
 
* Çok güzel ya da hoşa giden şeyler söyleme. Bir başka şekli; ağzından bal akmak.

* İnsanın hoşuna gidecek sevineceği haberler vermek.İnsanların güzel haberler alması mutlu olması demektir.Bu nedenle bu haberleri verenlere söylenmektedir.

* Çok tatlı, hoşa gider biçimde konuşmak.

* Çok tatlı ve ortamda bulunanların hoşuna gidecek şekilde konuşmak, hoşuna giden şeyleri söylemek. Genellikle toplum içerisinde ve bir arkadaş ortamında karşılıklı sohbet yapıldığı sırada orada bulunan kişinin güzel konuşması iltifatlarda bulunması gibi hoşa gidecek konuşmalarda ağzından bal damlıyor deyimi kullanılır.

Örnek: Bal damlayacak dilinden. Vay, Memet, kızların çekeceği var senin elinden.(Nazım Hikmet Ran, Memede Son Mektubumdur)

Örnek 2: Konuş, konuş hele; ağzından bal akıyor.

Örnek 3: Konuşmaya devam et Ahmet amca Bal  akıyor ağzından çünkü.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna