Afyonu patlamamak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Afyonu patlamamak deyiminin anlamı

Afyonu patlamamak deyiminin anlamı

   

Afyonu patlamamak deyiminin anlamı

Afyonu patlamamak
 
* Yapılan ve konuşulan şeye uygun cevap verememek.

* Sinirli ve huysuz davranışlarda bulunma.

* İnsanların uykudan yeni uyandıkları zaman henüz kendine gelememelerini daha zihinlerinin tam olarak açılmadığını anlatan bir deyimdir.

Afyonu patlamamak deyiminin hikayesi
  ► Eskiden afyonkeşler, Ramazan ayında afyon içemedikleri için yoksunluk krizine girerlermiş. Bağımlılık yapıcı bir madde olan afyon, kullanıldığı zaman verdiği zararların yanında, kullanılmadığı zamanlar zekâda donukluk, terleme, üşüme, titreme, yorgunluk hatta ölüme kadar varan sonuçlar doğurabilmekteydi. İşte bunlardan kaçınmak için afyonkeşler, sahurda afyonu kâğıtlara sarıp öyle yutarlarmış. Gün içinde bu kâğıtlar eriyince afyon da kana karışırmış. Buna da afyonun patlaması" denirmiş. Bazen kâğıtların erimesi uzun sürer ve afyonkeşler yoksunluk krizinin belirtilerinden olan zekâ donukluğu göstermeye başlarlardı. Buna bağlı olarak çevresindekileri anlamakta zorlanan bazı kişiler, buna benzetilerek “Afyonu daha patlamamış!” denilirdi.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna