Hürrem Sultan Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Hürrem Sultan Kimdir?

Hürrem Sultan Kimdir?

   

Hürrem Sultan Kimdir?

Hürrem Sultan Kimdir? Hürrem Sultan"ın hayatı, Hürrem Sultan entrikaları, Hürrem Sultan nikahlanması, Hürrem Sultan biyografisi. Hürrem Sultan hakkında bilgi.

 


Hürrem Sultan Kimliği konusunda değişik görüşler ileri sürülür. Büyük bir olasılıkla Ukrayna ve Galiçya"ya yapılan akınlar sırasında ele geçirildi ve tutsak olarak İstanbul"a getirildi. Osmanlı sarayında, şen ve güler yüzlü olmasında dolayı Hürrem adı verildi. Padişahla ne zaman ilişkiye girdiği bilinmemektedir. Şehzade Mehmet"i doğurunca, Kanuni tarafından nikahlanması, Şehzade Mustafa"nın annesi Mahidevran (Gülbahar) Sultan ile aralarında büyük bir çekişmeye yol açtı. 1526′da ikisi arasında bir tartışmadan sonra, Gülbahar Sultan gözden düşerek oğlu ile birlikte Manisa"ya gönderildi.

1533′de padişahın annesi Hafsa Sultan da ölünce, Kanuni"nin üzerinde derin bir etkisi bulunan Hürrem Sultan, sözü geçer duruma geldi. Tutkulu ve zeki bir kadın olan Hürrem Sulan, Kanuni Sultan Süleyman"a şehzadeler doğurduktan sonra, en büyük şehzade olan Mustafa"nın aleyhinde çalışmaya başladı. Şehzade Mustafa, Konya yakınlarında 1535′de boğdurulunca, saltanat yolu kendi oğullarına açılmış oldu. 1536′da Makbul İbrahim Paşa da öldürtüldü. Hürrem Sultan, Rüstem Paşa ile evlendirdiği kızı Mihrimah Sultan ile üçlü bir güç birliği oluşturdu. Mehmet ve Cihangir"in ölümünden sonra sağ kalan Şehzade Selim ile Bayezit da birbirlerine düştüler. Kanuni Sultan Süleyman Selim"in, Hürrem Sultan ise Bayezit"in yanında yer alıyordu. Bayezit ile Selim arasındaki çatışmayı yitiren Bayezit, İran"a kaçınca çok üzüldü. Bu üzüntü içinde hastalığı arttı ve Padişahla birlikte gittiği Edirne"de de rahat edemedi. Süleymaniye Camisi avlusundaki türbesine gömüldü.

Mektupları ve Kanuni"nin kendisine yazdığı şiirler günümüze ulaşmıştır. Haseki"de kubbeli bir cami, şadırvan, imaret, medrese, darüşşifa ve okul, Edirne"de kervansaray, cami ve imaret yaptırdı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna