Heinrich Rudolf Hertz kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Heinrich Rudolf Hertz kimdir?

Heinrich Rudolf Hertz kimdir?

   

Heinrich Rudolf Hertz kimdir?

Heinrich Rudolf Hertz kimdir? Heinrich Rudolf Hertz"in hayatı, Heinrich Rudolf Hertz çalışmaları, Heinrich Rudolf Hertz buluşları, Heinrich Rudolf Hertz eserleri, Heinrich Rudolf Hertz biyografisi, Heinrich Rudolf Hertz hakkında bilgi...

 

 


Heinrich Rudolf Hertz radyo dalgalarının varlığını kanıtlayabilen, laboratuar ortamında olsa dahi ilk defa toplayabilen ve gözlemleyebilen kişi ünvanını taşımaktadır. 1883 ile 1889 yılları arasında yaptığı çalışmalarda elektrik kıvılcımlarından elektromanyetik dalgalar elde edebilmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz 22 Şubat 1857 Hamburg Almanya doğumludur. 1 Ocak 1894 yılında henüz 36 yaşında iken hayat gözlerini yummuştur. Heinrich Rudolf Hertz"in babası sonradan Hırıstiyanlığı kabul etmiş bir Alman yahudisidir. Babası Gustav Ferdinand Hertz Hamburg ve Oberlandsgerichstrat"ta başarılı bir avukatlık dönemi geçirmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz oldukça zeki ve başarılı bir öğrenci idi. Yalnızca bir yıllık bir eğitim sonrası Almanya"da üniversiteye girmesi için geçmesi gereken Abitur sınavını birincilik ile sonlandırmıştır. Üniversite yıllarında doğaya ve doğa bilimlerine karşı ilgisini keşfetmiş ve Hertz ailesine ait olan aile atölyesinde mekanik cihazlar üretilmesi konusunda çalışmış ve bu konu hakkında pratik yapma imkanı bulmuştur. Ayrıca bir miktar da Arapça öğrenmiştir.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Heinrich Rudolf Hertz mühendislik çalışmalarında daha da ilerleyeilmek ve tecrübesini geliştirmek için Hamburg"dan Frankfurt"a yerleşmiştir. Berlin Demiryolu Alayında 1876-1877 yılları arasında askerlik görevini tamamlamıştır. 1888 yılını ise Hamburg Üniversitesinde çalışrak geçirmiştir. Hamburg Üniversitesinde iken akademik kariyer yapmaya karar verdiği için Frankfurt"tan ayrılmış ve bilimsel çalışmalarda bulunmak üzere Berlin Üniversitesine gitmiştir.

Heinrich Rudolf Hertz dönemin en büyük fizikçilerinden Gustav Kirchhoff ve Herman von Helmotz ile çalışma imkanı bulmuştur. 1880 yılında henüz 23 yaşında iken fizik doktorasını Elektromanyetik İndiksiyon konusundaki çalışmaları ile almıştır. Doktorasını aldıktan sonra Herman von Helmoltz"un 3 yıl boyunca asistanlığı görevini gerçekleştirmiştir.

1885 senesinde Fizik Profesörü ünvanını Karlsruhe Üniversitesinde almıştır. Kendisini tüm dünyaya kalıcı bir şekilde tanıtan en büyük başarısı ve çalışması olan radyo dalgalarının keşfini ise 1888 yılında yine Karlsruhe Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.

1889 yılında Bonn Üniversitesine geçiş yapmıştır. Katot ışınları ile ilgili başarılı deneylerini burada gerçekleştirme imkanı bulmuştur.Heinrich Rudolf Hertz"in birçok büyük başarısı bulunmakla birlikte en büyük başarı ve buluşları radyo dalgalarının varlığının ispat edilerek keşfi, radyo dalgalarının oluşumunun gösterilmesi ve hızlarının ölçümlenebilmesidir. Heinrich Rudolf Hertz radyo dalgaları ile ışık hızının aynı olduğunun tespit edilmesinden sonra radyo dalgalarınında aynen ışık dalgaları gibi özellikler gösterdiğini çalışmaları ile göstermiştir.

36 yıllık kısa yaşamına birçok bilimsel büyük başarı katmıştır. Bir saniyede oluşan salınım ve ya titreşim miktarına birim olarak Hertz ismi konmuştur.Yapmış olduğu deneylerde laboratuvarlarının bir tarafındaki elektrik kıvılcımının yaymış olduğu manyetik dalganın bir tel halka tarafından hissedildiğini gözlemledi. Elektromanyetik ışımının başka bir türü olan radyo dalgalarının varlığını kanıtladı. Işığın toplanıp yansıtıldığı gibi radyo dalgalarının da aynı şekilde işlev gördüğünü gösterdi. Hertz"in yapmış olduğu çalışmalar, Maxwell"in daha önce ortaya attığı, elektromanyetik dalgaların elektrik dalgalarıyla aynı davranışları gösterdiği biçimdeki kuramını kanıtlamış oldu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna