Hans Geiger Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Hans Geiger Kimdir?

Hans Geiger Kimdir?

   

Hans Geiger Kimdir?

Hans Geiger Kimdir? Hans Geiger hayatı, Hans Geiger biyografisi, Hans Geiger çalışmaları, Geiger Nuttrall Yasası ile ilgili bilgi.

 


Hans Geiger; Alman fizikçisidir. (Neustadt 1882-Berlin 1945). Erlangen Üniversitesi"nde yetişti. Manchester" de, İngiliz fizik bilgini Ernest Rutherford"un (1871-1937) yanında çalıştı, 1925′te Kiel, 1929′da da Tübingen Üniversitesi"nde fizik profesörlüğüyle araştırma yöneticiliğine getirildi. Atom fiziği, radyoaktivite ve kozmik ışınlar alanındaki çalışmalarıyla tanındı. 1911 "de E. Ruth ile yaptığı ve 1928′ de de E. Müller ile geliştirdiği Geiger-Müller (G-M) adıyla anılan ışınım sayıcısı bu çalışmalarının ürünüdür. E. Marsden ile alfa taneciklerinin ince metal yapraklardaki saçılmalarını inceledi.

1911′de ince metal yaprakları alfa tanecikleriyle bombardıman ederek, E. Rutherford tarafından kuramsal olarak hesaplanan çekirdek çapının 1014 m" den daha küçük olduğunu deneysel olarak kanıtladı. 1912′de J. M. Nuttall ile alfa taneciklerinin havadaki erişme uzaklıklarının alfa yayınlayıcısının bozunma sabitine bağlı olduğunu gösteren ve Geiger-Nuttall Yasası olarak bilinen yasayı ortaya koydu. Çekirdeğin atom numarası (Z) ile taşıdığı elektrik yükü sayısının aynı büyüklükler olduğunu kanıtladı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna