Hacı Faik Bey Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Hacı Faik Bey Kimdir?

Hacı Faik Bey Kimdir?

   

Hacı Faik Bey Kimdir?

Hacı Faik Bey Kimdir? Hacı Faik Bey hayatı, Hacı Faik Bey biyografisi, Hacı Faik Bey eserleri, Hacı Faik Bey besteleri ile ilgili bilgi.Hacı Faik Bey;  Osmanlı bestecisidir (İstanbul 1831-ay.y. 1891).

Dellalzade İsmail Efendi"den ders aldı; hanende, neyzen ve nısfiyezen olarak “yetişti.” Aralarında Şehzade Vahdettin, hanende Hacı Kirami Efendi, Hamamizade Osman Bey, Şeyh Said Özok gibi ünlülerin bulunduğu birçok öğrenci yetiştirdi, ünlü şiirleri yanı sıra eserlerinin çoğunun güftesini de yazdı, Faik-ül-Asar (Eserlerin Üstünü) adıyla bir güfte derlemesi yayımladı (1881). Çoğunu şarkıların oluşturduğu 600 bestesinden günümüze 130 kadarı ulaşan Faik Bey, arkadaşı Hacı Arif Bey"in etkisini şarkılarına yansıttı; kâr, semai, beste gibi dindışı, tevşih, ilahi, şugl gibi dinsel sözlü eserleri de ezgileri açısından şarkı özellikleri taşır.

Başlıca besteleri: Ateş-i suzan-ı firkat yaktı cism-u canım (Hacı Arif Bey"in ölümü üzerine bestelediği hicaz mersiye), Nihansın dideden, ey mest-i nazım (rast), Gönlüm yine bir ateş-i hicrana dolaştı (nihavent), Zencir-i aşkın dilbes-tesiyim (segâh).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna