Grigori Yefimoviç Rasputin hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Grigori Yefimoviç Rasputin hayatı

Grigori Yefimoviç Rasputin hayatı

   

Grigori Yefimoviç Rasputin hayatı

Grigori Yefimoviç Rasputin hayatı, Grigori Yefimoviç Rasputin biyografisi. Grigori Yefimoviç Rasputin hakkında bilgi, Grigori Yefimoviç Rasputin Kimdir? Grigori Yefimoviç Rasputin eserleri, Grigori Yefimoviç Rasputin Başarıları, Grigori Yefimoviç Rasputin çalışmaları..Grigori Yefimoviç Rasputin, Rus din adamıdır. (Pokrovskoye/Tobolsk yakınları 1872-Petrograd 1916). Genç yaşta köyünden ayrılarak Rusya, Mezopotamya ve Balkanlar"ı dolaştı. Kudüs"ü ve Yunanistan"daki kutsal Athos Dağı"m ziyaret etti. Köyüne dönüşünde hastalıkları iyileştirme yeteneğine sahip ve keramet sahibi bir kişi olarak tanındı. 1903′te Petrograd"a (eski Leningrad) giderek bir din akademisine girdi. Çar II. Nikolay"ın oğlu Aleksey"in hemofili hastalığını durdurmayı başaracak kişi olarak görüldüğünde 1905′te saraya götürülüp çar ve çariçe ile tanıştırıldı.

Kısa zamanda onların güvenini kazandı ve kendisine körükörüne bağlanmalarını sağladı. Petrograd sosyetesinin salon toplantıların aktılarak mistisizme ve büyücülüğe ilgi duyan kişiler arasında yakın dostlar edindi. 191 l"de hakkında açılan soruşturma sonucunda Başbakan Stolypin tarafından Petrograd dışına sürüldü.

Aynı yıl Stolypin"in öldürülmesinden sonra çariçenin isteği üzerine geriye döndü ve yeniden saray çevreinde etkili konum edindi. 1912′de çariçeyle aşk ilişkileri olduğu söylentileri üzerine durumu Duma"da (Meclis) tartışma konusu yapıldıysa da konumu yine de sarsılmadı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Çar II. Nikolay"ın ordunun yönetimini üstüne alarak başkentten uzaklaşması üzerine yönetimde daha büyük bir denetim kuran çariçe tarafından başdanışmanlığa getirildi.

Bu dönemde hükümet yetkilileri ve bürokratlar arasındaki yer değiştirmeler onun çariçe üzerindeki etkisine bağlandı. 17 Aralık 1916′da aralarında çarın kuzeni Feliks Yusupov, Büyükdük Dimitri, aşın sağcı milletvekili Purişkeviç"in de bulunduğu bir grupça önce zehirlenerek, ardında da kurşunlanarak öldürüldü.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna