Georges Pompidou hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Georges Pompidou hayatı

Georges Pompidou hayatı

   

Georges Pompidou hayatı

Georges Pompidou hayatı, Georges Pompidou biyografisi. Georges Pompidou kimdir? Georges Pompidou Fransız Devlet Adamın hayatı.

 


Georges POMPİDOU , Fransız devlet adamıdır. (Montboudif/Cantal 1911-Paris 1974). 1931-1934 arasmda Ecole Normale Superieure"de edebiyat öğrenimi gördükten sonra Marsilya ve Paris"te öğretmenlik yaptı. 1944-1946 arasında General de Gaulle"ün yardımcılığını, 1946-1957 arasında Danıştay raportörü, 1958′de Gaulle"ün özel kalem müdürü oldu. 1959′da Anayasa Konseyi üyesi seçildi. Nisan 1962′de de Gaulle tarafından başbakanlığa getirildi.

Kısa aralıklarla 6 yıl süren başbakanlığı sırasında da Gaulle"ün izlediği politikayı sürdürdü. 1968′deki öğrenci eylemleri ve işçi grevleri sırasında işçi sendikalarıyla yapılan görüşmeleri yürüterek sendikalarla hükümet arasında ücretlerde ve çalışma koşullarında önemli iyileşmeler sağlayan Grenelle sözleşmesinin imzalanmasında rolü büyük oldu. De Gaulle"un Nisan 1969′da cumhurbaşkanlığından istifası üzerine yapılan seçimleri kazanarak, 7 yıllık bir süre için Fransa cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı döneminde politik ve ekonomik muhafazakar bir çizgi izledi. AET üyeliği konusunda B. Britanya ile varolan anlaşmazlığı sona erdirerek bu ülkenin AET üyeliğini onayladı. Cumhurbaşkanlığı süresi sona ermeden ölünce yerine Giscard d"Estaing seçildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna